Skautská idea

Rozdělení věkových kategorií

Ve skautu jsou děti rozděleni do několika věkových kategorií, které jsou pro skaut speciální a mají vlastní unikátní název, který se v komunikaci často objevuje.

Benjamínci

Předškoláci a první třída ZŠ

Vlčata a světlušky

První stupeň ZŠ

Skauti a skautky

Druhý stupeň ZŠ

Roveři a Rangers

Střední škola

Většinou se podílí na přípravě programu

Kroj

Skaut by nebyl pořádný skaut bez kroje, který je snadno rozpoznatelný. V České republice má béžovou barvu, ale po světě existuje mnoho dalších rozdílných vzhledů skautského kroje.

Součástí kroje jsou různé nášivky, ať už se jedná o město a zemi, ve kterém oddíl působí, kvalifikace, skautské úspěchy, účasti na velkých akcí (celorepublikových či mezinárodních), nebo dalších doplňků pro danou věkovou kategorii.

Ke kroji neodmyslitelně patří také šátek, který může mít několik různých barev. Dříve byly šátky pouze žluté (světlušky a vlčata) a hnědé (skauti), nicméně nedávno proběhla aktualizace šátků, takže jsou teď mnohem barevnější.

Oranžový šátek patří benjamínkům, žlutý vlčatům a světluškám, tyrkysový skautům a vínový náleží roverům a rangers. Dospělí vedoucí nosí fialový šátek.

Kromě těchto barev se můžete setkat také s šátkem z nějaké akce či s národním v barvách trikolóry.

Oficiální pozdrav

Další typ pozdravu je typické složení prstů na ruce do chtěného tvaru s rukou vedle těla. Tento pozdrav se používá například na skautských nástupech při zdravení české vlajky a dalších oficiálních příležitostích.

Pozdrav levou rukou

Charakteristický pro skauty je pozdrav levou rukou se zkříženými malíčky.

Není uvedeno přesně proč tomu tak je, avšak traduje se vysvětlení, že levá ruka je blíže k srdci a zkřížený malíček je znamením bratrství a sounáležitosti mezi všemi skauty.

Další možným objasněním může být to, že dříve se v levé ruce držel štít a když jej někdo odložil a podal si s někým levou ruku, vyjadřoval tím svou důvěru.

Slib a zákon

Slib světlušek a vlčat

Slib skautů

Zákon světlušek a vlčat

1. mluví vždy pravdu.
  2. dodržuje pravidla
  3. pomáhá druhým
  4. překonává samo/sama sebe
  5. pečuje o sebe a své okolí

Zákon skautů

1. Skaut je pravdomluvný
  2. Skaut je věrný a oddaný
  3. Skaut je prospěšný a pomáhá jiným
  4. Skaut je přítelem všech lidí dobré vůle a bratrem každého skauta
  5. Skaut je zdvořilý
  6. Skaut je ochráncem přírody a cenných výtvorů lidských
  7. Skaut je poslušný rodičů, představených a vůdců
  8. Skaut je veselé mysli
  9. Skaut je hospodárný
  10. Skaut je čistý v myšlení, slovech i skutcích

Složení slibu je velmi slavnostní okamžik ve skautském životě, po kterém se obdrží slibový odznak.

Ke skládání slibu nejsou členové nijak tlačeni, jedná se o jejich svobodné rozhodnutí.

Slibové odznaky – skauti, skautky, světlušky, vlčata (zleva)

Heslo a příkaz

Vlčata

Heslo: Naší snahou nejlepší buď čin!

Příkaz: Alespoň jeden dobrý skutek denně!

Světlušky

Heslo: Pamatuj!

Příkaz: Dnes buď lepší než včera!

Skauti a skautky

Heslo: Buď připraven!

Příkaz: Alespoň jeden dobrý skutek denně!